Že momentálně světem grafických karet hýbe těžba kryptoměn, to asi není nutné připomínat – asi všichni víte, že poptávka „horníků“ vyhnala výrazně nahoru ceny grafik nebo způsobila jejich nedostupnost. Nejznámější a také největší kryptoměna, která se na grafikách nyní těží, je Ethereum. Ale vypadá to, že by těžení zrovna těchto „mincí“ na grafikách mohlo skončit. Ač se to nečekalo, jedna z firem, které přinesly na trh specializované čipy pro těžbu Bitcoinu, prý totiž nyní vydá podobný procesor (hovoří se o nich jako o „ASIC“ čipech) právě pro Ethereum.

Řeč je tu o čínské firmě Bitmain, která stojí za těžními ASICy Antminer, podniká ale i v samotném těžení. Její ASIC pro Ethereum se má jmenovat Antminer F3. Jak možná víte, příchod těchto čipů na trh učinil těžbu Bitcoinu na grafikách nerentabilní, protože ASICy mnohonásobně předčily jejich efektivitu. A také se z nich zdá se stal obří byznys. Podle některých zdrojů měl možná Bitmain loni větší zisk než Nvidia.

Algoritmus v jádru kryptoměny Ethereum je ovšem naschvál založený tak, aby se specializovanými procesory těžit nedalo, což je realizováno hlavně tím, že potřebuje hodně paměti a paměťové propustnosti. Panoval proto názor, že se ASICy pro Ethereum neobjeví. Jak se to tedy slučuje s ohlášeným Antminerem F3? Zdá se, že Bitmain fyzikální zákony nijak neošidil. Jeho specializovaný procesor je ASICem v tom smyslu, že bude postavený jen čistě na výpočty nutné pro Ethereum, ale podmínku vysokého výkonu a kapacity paměti bude stále muset splnit.

Antminer F3 bude tedy muset mít poměrně velké množství vlastní paměti stejně jako grafické karty. Na rozdíl od nich je to jen levnější DDR3, ale na jednom „těžítku“ se bude paměti nacházet docela velké množství. Celá jednotka Antminer F3 bude údajně složená ze tří PCB, na každém z nich je šest výpočetních čipů vyráběných na 28nm procesu u TSMC. Popis konfigurace paměti je v dostupných materiálech poměrně matoucí, ale zdá se, že na jeden ASIC připadá 32 Gb (gigabitů) neboli 4 GB (gigabajty) paměti. To by na celý Antminer znamenalo celkem 72 GB RAM. Celé zařízení (jednotka s třemi PCB) má údajně poskytovat hashrate okolo 200 – 220 MH/s, což je vysoko nad možnostmi dnešních GPU. Mělo by jít o ekvivalent zhruba osmi Radeonů RX 580.

Otázka je samozřejmě, jak drahé toto zařízení bude, je-li v jednom exempláři integrováno 72 GB paměti. Výrobní náklady budou pochopitelně podstatně vyšší než u ASICů pro algoritmy, které nepotřebují výkonný paměťový subsystém. Z hlediska komplexity se ale stále asi dá ušetřit – oproti GPU tento ASIC nebude mít žádné zbytečné funkce navíc. Lze říci, že v situaci, kdy jsou GPU nedostatková, nabídne Bitmain substitut GPU, ale ořezaný o nepotřebnou funkcionalitu. Jde asi o učebnicový případ tržního mechanismu, kdy vysoké ceny nějakého zboží motivují na daném trhu dosud neaktivní „soutěžitele“, aby na něj vstoupili a vytvořili novou konkurenci.

Výroba těžícího zařízení Antminer F3 by údajně už měla začínat nebo dokonce už běží. Cena jedné jednotky má prý dělat okolo 2500 až 3000 dolarů, až se výrobek dostane do prodeje. K tomu by údajně mohlo dojít někdy v druhém nebo třetím kvartálu. Pokud se tyto ASICy výrazně rozšíří, stoupne celková hashrate systému, čímž by se ve výsledku měla zvýšit obtížnost těžení. Tím pádem budou klesat výnosy z těžby na grafických kartách, potenciálně až na úroveň, kdy se stane nerentabilní. Ovšem zatím těžko předvídat, jak rychle by se takový proces mohl v případě úspěchu Antmineru F3 uskutečnit.

Pokud si od toho slibujete, že těžaři přestanou grafické karty skupovat, nemusí se ovšem vaše naděje vůbec naplnit. Na GPU se těží i jiné kryptoměny, například na Radeonech Vega Monero. Těžaři by se mohli přeorientovat na ně a ve svém hladu po GPU, škodlivém pro pultovou dostupnost karet, by mohli vesele pokračovat.Moc si od toho neslibujte, než se prodá asiců tolik, aby to snížilo rentabilitu tak budou Vánoce a pak horníci budou těžit něco jiného.

Nehledě na to, co Honza psal v posledním odstavci. Kryptoměn je už taková spousta, že neustále bude na GPU co těžit